Nép Oldali Párt
Nép Oldali Párt
Ennyien nézték meg
Indulás: 2007-11-23
 
Pontos idő
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
RÓLUNK
 
CSATLAKOZÁSI LEHETŐSÉGEK
 
Menű
 
Hasznos linkek

 
Hírdetések
 
A gazdaságról
A gazdaságról : Drága multik

Drága multik

Figyelő  2008.08.04. 21:24

Semmilyen állami szervnél nem áll össze egységes rendszerré, hogy milyen elvek alapján dönt a kormány a Magyarországra érkező befektetők támogatásáról. Konzekvens gazdaságfejlesztésről így aligha lehet beszélni, a beruházások támogatásáról szóló döntések jobbára egyediek és esetlegesek

Nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította a kormány a múlt héten a Mercedes-Benz kecskeméti gyárának felépítését. A szakemberek ritka egységes értékítélete övezi a befektetést: olyan gyártó jön az országba, amely öregbíti a magyar gazdaság hírnevét, javítja az ipari kultúránkat, a saját 2500 fős munkahelyteremtésén túl akár négyszer-ötször annyi munkahelyet is generálhat a beszállítóknál – bár az eddigi tapasztalatok ez utóbbit nem igazolják vissza.


A Hankook Tire rácalmási gumiabroncsgyára például arányaiban hasonló méretű állami támogatást kapott, mint a Mercedes, ám a termelési folyamatban magyar közreműködés szinte csak az üzemi menzán mutatható ki. Kérdéseinkre a koreai cégnél egyetlen, a koksz alapanyagot szállító tiszaújvárosi céget neveztek meg jelentősebb hazai beszállítóként. Ezenkívül az őrzés, a konyha vagy éppen a munkásoknak bérelt szállások képezik a további magyar „hozzáadott értéket”. A hatalmas állami ráfordításnak tehát nincs a gazdaságban tovagyűrűző, multiplikatív hatása, és a hatékonysága egyéb szempontból is megkérdőjelezhető: a mintegy 120 milliárd forintos invesztíció 15,9 milliárdos beruházási támogatást, 360 millió forintos munkahely-teremtési szubvenciót, valamint 2010 és 2020 között akár 10 milliárd forintnyi társaságiadó-kedvezményt élvez. Vajon jó döntés volt havi bruttó 100–150 ezer forintos betanított munkási állások megteremtéséért (a munkavállalók 80 százaléka egyszerű fizikai munkát végez), munkavállalónként 10,5 millió forintnyi állami támogatást, és további adókedvezményt adni? A befektetésösztönző ügynökségnél, az ITDH-nál az ezt firtató kérdésünkre úgy érvelnek, hogy „nem lehet mindenkiből K+F területen dolgozó mérnök Magyarországon”.

Tőkevonzás: élen a Régióban

Az összes Magyarországra irányuló tőkebefektetésen belül mekkora a támogatottak aránya? Az egyedi kormánydöntések rendszerének bevezetése óta Magyarország körülbelül félmilliárd euró támogatást nyújtott egyedi döntés alapján, ezzel 2,5–3,0 milliárd eurónyi beruházást segített, miközben összesen 19,3 milliárd euró működő tőke (FDI) érkezett az országba. Az FDI in the New Member States (Működő tőke az új tagállamokban) című Eurostat-tanulmány szerint hazánk 2004 és 2006 között a legsikeresebb tőkevonzó ország volt a 2004 után csatlakozottak körében. Az EU 15 régebbi gazdaságából 26,3 milliárd euró érkezett ide, ötször annyi például, mint a „bezzeg ország” Szlovákiába. Ezzel 2006 végére 64,6 milliárd euró lett a teljes működőtőke-állomány, ezt az értéket csak a jóval nagyobb Lengyelország múlta felül (68,4 milliárd euró). Valójában azért nem ennyire rózsás a helyzet, mert ezek az adatok tartalmazzák az úgynevezett speciális célú vállalkozások tőkemozgásait (SPE) is, amelyek a székhelyet adó országban nem végeznek gazdasági tevékenységet. De a jegybank SPE-ktől tisztított éves bontású adatai is meggyőzőek: 2005-ben 6,2 milliárd, 2006-ban 5,4 milliárd, 2007-ben pedig 4,1 milliárd euró működő tőke érkezett hozzánk.

Racionális megfontolásokkal az sem nagyon magyarázható, miért kapott egységnyi munkahelyteremtésre vetítve rekordösszegű, összesen 7,34 milliárd forintos közvetlen állami támogatást a Tatabányára települő japán autóipari üveggyártó, az Asahi Glass (lásd a táblázatot). A gyáralapításnak nemcsak munkahelyteremtő, de hazai kiszorító hatása is kalkulálható volt, mert a magyar tulajdonú Salgglas Zrt. éppen ezen a területen tevékenykedik. Utóbbi cég vezetője ugyan nem akart nyilatkozni a Figyelőnek a 2005-ös támogatásról, mondván „ez egy régi történet”, de annyit azért megjegyzett: annak idején a minisztériumtól ők is próbáltak magyarázatot kérni a döntés hátteréről.

ELTOLÓDOTT TÁMOGATÁSOK. E történetek mögött egyre éleződő vita áll. Mi tesz jobbat a magyar gazdaságnak: a multik válogatás nélküli idecsalogatása, vagy a hazai kis- és középvállalati (kkv) szektor megerősítése? Az indulatokat gerjeszti, hogy az elmúlt években az állami fejlesztéspolitika erősen eltolódott a nagy nemzetközi cégek támogatásának irányába. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) adatai szerint, míg 2004 és 2006 között a magyar kkv-k az összes társaságiadó-befizetés 47–55 százalékát teljesítették, addig ugyanebben az időszakban a társaságiadó-kedvezmények teljes összegéből csak 2–5 százalékkal részesültek.

A multik támogatásáról nem áll rendelkezésre átfogó kép. Arról, hogy a magyar állam az uniós csatlakozás, vagyis 2004 előtt mely cégeknek, milyen támogatásokat adott, nincsenek az érintett szervezeteknek pontos, vagy legalábbis nyilvános adatai. Ezzel kapcsolatban az ITDH a felügyeletét ellátó gazdasági csúcsminisztériumhoz irányította a Figyelő munkatársait, ahonnan a Pénzügyminisztériumhoz, majd az APEH-hez küldtek tovább – eredmény nélkül. Így nem csoda, hogy cáfolatlanul terjenghet az a városi legenda, amely szerint miután 2011-ig kifutnak a 2002-ig, még az uniós csatlakozás előtt megszerzett adókedvezmények, több multi is továbbléphet olyan országokba, ahol támogatóbb adókörnyezetet talál. Vagy legalábbis erős alkupozícióba kerül a további kedvezményeket illetően.

Tanácsadók mondják: így születik a döntés

Amikor egy nyugati multinacionális cég igazgatósága kapacitásbővítést határoz el, azt ma már nagy valószínűséggel a nyugat-európai központon kívül tervezi – mondja Simonyi Tamás, a KPMG pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője. Ha nagyon magas hozzáadott értékű a fejlesztés (például kutató-fejlesztő bázis létrehozása), vagy túl nagy lenne a szállítási költség (bizonyos vegyi gyárak esetében), akkor a szűken vett központban fejlesztenek, de különben az olcsóbb termelési tényezőkkel rendelkező országokban érdemes beruházni.

Márkus Csaba, a Deloitte egyik vezető szakembere szerint a beruházó és a potenciális helyszínek kölcsönösen kereshetik egymást. A beruházó értékel, súlyozza a feltételeit, s végül csupán két-három ország marad a listán (short list). Az invesztor ezeket mélyebben megvizsgálja, úgynevezett helyi hatástanulmány (location study) készül. A részletesebb vizsgálatban további szempontok kerülnek elő – a képzés háttere, a munkaerő fejleszthetősége, a mobilitás és a támogatások. Szakmai körökben általános vélemény: ha bármely óriáscég szeretne befektetni, nem az adó és nem az állami támogatás a legfontosabb a számára. Sok egyéb, szektoronként különböző szempont is szóba jön, így az infrastruktúra, a közlekedés, a munkaerő ára és minősége, a távközlés, a repülőjárat, vagy épp az, van-e nemzetközi iskola elérhető közelségben. Fontos lehet, mennyire beszélnek a térségben idegen nyelvet. Hatalmas táblázat készül, vagy 25 főtétellel és mintegy 150 altétellel. Magyarország újabban adószempontból, illetve a munkaerő árát tekintve kedvezőtlenebb paramétereket kínál, mint regionális versenytársai, de ezt a termelékenység, az ipari kultúra ellensúlyozhatja. Miként Simonyi Tamás fogalmaz: ha mindig oda kellene menni, ahol a legolcsóbb minden, akkor minden multi Albániába menne.

László Csaba, a KPMG adópartnere arról számol be, hogy a beruházó, amikor tárgyal, lead egy 10–15 éves beruházási tervet, és egyedileg egyeztet az érdeklődő állam illetékes szervével. Az állam erre egy csomagot ajánl, képzési, munkahely-teremtési támogatást, vissza nem térítendő támogatást, adókedvezményt. Sokat jelent a befogadó állam kapcsolattartóinak hozzáállása. Olyan esetek is előfordultak, amikor a potenciális helyszín polgármestere hosszasan várakoztatta a nagybefektetőt; ez nyilván nem segíti elő a jövőbeli együttműködést.



Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője inkább csak ez utóbbit ismeri el. Szerinte, amikor egy cég azt mondja, hogy a magas adók miatt továbbmenni készül, az inkább csak lobbitevékenység. A magyar 16 százalékos társaságinyereség-adó-szint (amely bizonyos kedvezmények következtében átlagosan csak 12 százalékos valódi terheléssel jár a nagyvállalatok számára) európai összehasonlításban alacsonynak számít. Ha valakinek itt működik az üzeme, nem fogja leszerelni a gyárait csak azért, mert lejár az erre az adófajtára korábban adott kedvezmény – termelőüzemek esetében ennek jelentősége amúgy sem olyan nagy, legalábbis a bérköltségekhez és a járulékokhoz képest.

Kérdéses persze, h ogy ezekben a 2004 előtti szerződésekben milyen egyéb záradékok lehetnek (Suba alatt – Figyelő, 2005/48. szám), milyen más kedvezményeket tartalmaznak. Az uniós csatlakozást követően kétségtelenül átláthatóbb lett a nagyberuházások támogatási rendszere – már csak azért is, mivel erre közösségi szabályok is vonatkoznak, és Brüsszel rendszeresen monitorozza az egyedi kormánydöntéseket (EKD).

SORVEZETŐ NÉLKÜL.
Az elmúlt évek során több szerv és minisztérium is gondozta a külföldről érkező beruházási megkereséseket, és készítette elő a döntéseket. Bármilyen meglepő, de nem alakult ki általános módszertan az ajánlatok értékelésére, elbírálására. A külföldi és hazai termelő (és újabban szolgáltató) vállalatok beruházásainak megítéléséről ezért szélsőséges vélemények láthattak napvilágot. Akad, aki szerint minden egyes óriáscég hazai megjelenésének örülni kell, mások szerint csak a nagy hozzáadott értékű termelést érdemes az országba csábítani.

 

 
SZLOGENÜNK
Lehet, hogy gyenge még a hangunk,
Lehet, hogy léptünk bizonytalan…
De indulunk! A szépet, a jót akarjuk:
Érezzük, hogy hitünknek szárnya van.

(Juhász Gyula)

 

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hírek-Cikkek
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?