Szonda Ipsos: 44 milliárdot költöttünk egészségünkre januárban
2008.03.27. 19:37
Most már csak az a kérdés, hogy sok, vagy kevés ez a pénz?
Mert csupán nézőpont kérdése!
Az egészséggel kapcsolatos összes lakossági kiadás 44 milliárd forintot tett ki az év első hónapjában; vényköteles gyógyszerekre a legtöbbet jellemzően az alacsony képzettségűek és a 60 éven felüliek, míg a nem vényköteles gyógyszerekre a magas státuszúak és a legképzettebbek költik - tartalmazza a Szonda Ipsos felmérése, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez. Az adatokból kiderül, hogy a lakosság egészségügyi kiadásai mind abszolút, mind relatív értelemben jelentős mértékben különböznek nemek, korcsoportok, végzettség, társadalmi státusz és településtípus, tehát a legfontosabb szociodemográfiai kategóriák tekintetében. A felmérés kimutatta azt is, hogy az orvos által előírt, vényköteles gyógyszerekre fordított összegnél többet költünk öngyógyításra vény nélküli és étrend-kiegészítő termékekre.
A Szonda Ipsos Egészségkosár felmérése szerint a vényköteles gyógyszerekre 13, vénynélküli gyógyszerekre és táplálék-kiegészítő termékekre 14,8 milliárd forintot fordítottak a megkérdezettek. Fogorvosra 3,7 milliárdot, vizitdíjra 1,8 milliárdot és magánorvosra 1,1 milliárdot szántak az emberek, a kifizetett hálapénz összege 1,6 milliárd forint volt a megkérdezés előtti három hónap vonatkozásában - derült ki a felmérésből.
A háziorvosi rendelőt - az adatfelvételt megelőző három hónap során - a megkérdezettek 53 százaléka, a szakorvosi járóbeteg-rendelőket 26 százalékuk kereste fel, 4 százalék feküdt kórházban és 9 százalék járt fogorvosnál. A magánorvosi rendelőket 3 százalék látogatta meg és hálapénzt minimum a magyar felnőttek 8 százaléka fizetett a kérdéses időszakban.
A magyar felnőtt nem vényköteles gyógyszerekre és gyógyhatású készítményekre fejenként 1.189 forintot költ. Ez az összeg 20 százalékkal haladja meg a vényre felírt, támogatott gyógyszerek után kifizetett önrész nagyságát - derül ki a Szonda Ipsos felméréséből.
|