Nincs szükség a magánbefektetőkre az egészségügyi pénztárakban
MTI 2008.01.31. 18:23
Az OEP volt főigazgatója elindította polgári kezdeményezését.
Egyetért azzal, hogy változtatni kell az egészségbiztosítási ellátórendszer szerkezetén, ám nincsen szükség a magánbefektetőkre a létrejövő pénztárakban – jelentette ki az OEP volt főigazgatója, Kiss József. A szakember a NEK ülését követően bejelentette, hogy egy polgári kezdeményezést is elindított. Ugyanitt Cser Ágnes elmondta: ha kell, mozgalommá szervezik a kezdeményezést.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) volt főigazgatója szerint nincs szükség a magánbefektetők megjelenésére a tervezett egészségbiztosítási pénztárakban. Kiss József szerint a befektetőknek csak annyi pozitív szerepük lenne, hogy legalább 12 ezer forint fejpénzt fizetnének a biztosítottak adataiért.
Az OEP éléről két éve távozott vezető csütörtökön újságírók előtt azt közölte: figyelemfelhívó polgári kezdeményezése jeleként már elutalta az OEP ellátási számlájára azt a 24 ezer forintot, mellyel kiváltaná a saját és egy családtagja adataiért fizetendő befektetői összeget.
Elmondta ugyanakkor, egyetért azzal, hogy változtatni kell az egészségbiztosítási ellátórendszer szerkezetén, ám ebben az említett befizetésen túl a befektetőknek nincsen más pozitív szerepe. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvényjavaslat nem magánbiztosítókról, hanem befektetőkről szól, hiszen a leendő pénztárakba a 49 százalékos tulajdoni hányad vevőjeként bárki megjelenhet, aki az összeférhetetlenségi szabályoknak megfelel.
A szakember a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) délelőtti ülését követően ismertette álláspontját sajtótájékoztató keretében.
Cser Ágnes érdekképviseleti vezető is azt hangoztatta, Kiss József akciója arról szól: ragaszkodnak ahhoz, hogy társadalmi, nemzeti szinten maradjon meg a társadalombiztosítás. Közölte, ha fejenként 12 ezer forintra van szükség ahhoz, hogy megakadályozzák a „nemzetközi piacosítást”, akkor elindítják az önkéntes mozgalmat. Elmondta még, hogy a NEK minden törvényes eszközzel elő kívánja segíteni az Albert házaspár által indított aláírásgyűjtés szervezését is.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészeti Kamra vezetője, a kerekasztal soros elnökeként bejelentette: arra kérik alapító tagjaikat, hogy képviselőik útján ismét nyújtsák be a NEK és a munkavállalók által támogatott társadalmi egészségbiztosítási törvénytervezetet, amely alternatívát jelenthet a kormány törvénytervezetével szemben. Közölte azt is, arra kérik az érdekképviseletek vezetőit, hogy ne tárgyaljanak a kormánnyal annak tervezetéről, mert így részesei lesznek a csalásnak.
|