A gazdaságról : A gazdasági folyamatokat a megszorító intézkedések határozzák meg |
A gazdasági folyamatokat a megszorító intézkedések határozzák meg
MTI 2007.12.30. 09:01
Még egy ideig az egyensúlyi követelmények, a konvergenciaprogram teljesítésére kell összpontosítani
A kamara elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy még egy ideig az egyensúlyi követelmények, a konvergenciaprogram teljesítésére kell összpontosítani. A konvergenciaprogram végrehajtása azonban gyakorlatilag csak a vegetáláshoz elég, pedig már ennek a folyamatnak is a növekedést, a gazdálkodási környezet és a versenyképesség javítását kellene szolgálnia.
Ezért 2008-ban elengedhetetlen lenne egy, a növekedést segítő gazdaságpolitikai program, amellyel egyben megalapozható a fiskális folyamatok dinamikus kiegyensúlyozása is. Ennek részben az adó- és járulékrendszer átalakítására, a vállalkozói terhek mérséklésére, részben az uniós források átcsoportosítására, nagyobb mértékű, a gazdaság fejlesztésére, tartós munkahelyteremtésre, versenyképesség javításra kellene épülnie. Ugyanakkor ilyen folyamatnak érdemi jele nem látszik, így egyre reálisabb a veszélye annak, hogy a magyar gazdaság egy stagnálás közeli, alacsony növekedési pályára szorul - vélekedett a kamara elnöke.
Parragh: a gazdaságnak már 2008-tól áttörésre van szüksége
Parragh László úgy fogalmazott, hogy világosan kell látni, a gazdaságnak már 2008-tól áttörésre van szüksége, és erre - az uniós források rendelkezésre állásával - megvan a lehetőség. Ha ezt a lehetőséget nem sikerül jól kihasználni, a gazdaság dinamizálásának szolgálatába állítani, az ország az Európai Uniós csatlakozás által nyújtott felzárkózási lehetőséget hosszú évekre elszalasztja. Utalt arra, hogy a gazdaság növekedésének megalapozásához további forrást jelentene a fekete gazdaság elleni küzdelemből származó többletbevétel adócsökkentésre fordítása, illetve a kormányzati oldal kiadásainak érdemi csökkentése.
A kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére az MKIK elnöke a kamara munkáját sikeresnek tartja. Továbbra is stabil volt a kamarák gazdálkodása, megindult a rendszer regionális szerveződése, jelentős előrelépések történtek a szakképzésben. Tovább nőtt a vállalatok körében a választott bíróság elfogadottsága, jelentősen bővült a Széchenyi kártyát használók száma. Erősödött a kamarák legitimitása a vállalkozói társadalomban. Az érdekérvényesítés tetten érhető a kisadók összevonásának megakadályozásában, az adónövelés elutasításában, az üzleti környezet néhány pontjának javításában - mondta Parragh László.
|