A legfontosabb céges adóváltozások
2007.12.21. 21:29
Nem lesz adócsökkentés, egyszerűbb lesz viszont áfát visszaigényelni, nullás igazolást kapni. Ha hibát talál, keményebben büntet a hatóság. Az Üzlet és Siker áttekintette a cégeket érintő legfontosabb adóváltozásokat.
A társadalombiztosítási járulékok mértékét illetően csak belső átrendeződés történt, a korábbi évekkel ellentétben: amennyivel kevesebbet fizetünk az egészségbiztosítónak, annyival többet kell utalni a nyugdíjbiztosítónak. Ez mind a vállalkozások, mind pedig a magánszemélyek által fizetendő járulékokra igaz. Tíz százalékkal, a minimálbér 30 százalékára növekedett ugyanakkor a munkáltató által az egészségpénztárba adómentesen befizethető összeg határa. De a sportolási lehetőségek kikerültek az adómentes körből.
Az uniós csatlakozás miatt az általános forgalmi adóról szóló törvényt újrakodifikálták. Január 1-jétől több korlát megszűnik, ezzel egyszerűbbé válik az áfa-visszaigénylés. Ezentúl az éves göngyölített 4 millió forint bevételi határtól függetlenül és tárgyieszköz-beszerzés hiányában is visszaigényelhető az adó, de továbbra is csak a megfizetett része. Az új visszaigénylési határ
– havi bevallók esetén 1 millió forint,
– negyedéves bevallóknál 250 ezer forint,
– éves bevallóknál pedig 50 ezer forint.
Az átmeneti szabályoknak megfelelően előzetes bejelentés alapján az új szabály már a 2008. január 20-án beadott, az idei év utolsó bevallására is érvényesíthető.
Ingatlan és áfa
Egységesült az ingatlanügyletek általános forgalmi adózása. Minden ügylet áfamentes lesz (az új ingatlan értékesítése is), de választható az adókötelezettség. Viszont ez 5 évig nem módosítható. A 2008-tól beszerzett ingatlanokra és tárgyi eszközökre érvényes új szabály szerint 20 évre nő a használatbavételtől kezdődő figyelési periódus. „A tervezett és a tényleges felhasználási arány változását a jövőben nem százalékban, hanem abszolút értékben kell mérni, és minden esetben el kell végezni a korábban levont áfa időarányos korrekcióját, ha az eltérés legalább tízezer forint” – mondja Pénzely Márta, a Deloitte szenior menedzsere.
A csalások visszaszorítása érdekében a fordított adózás alá eső ügyletek köre kibővült az áfatörvényben. Így a vevő önbevallással fizeti meg az adót többek közt az építési-szerelési munkáknál, az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatások esetében, az építőipari munkaerő kölcsönzése esetén és a használt ingatlan értékesítésekor.
Jelentősen szigorodtak a csoportos áfaalanyiság szabályai. A csoport tagjai egy adóalanynak minősülnek, és egy bevallást adnak be, de lehetőség van a csoportból kiválni és hozzá csatlakozni is. Az egymás közötti ügyletek a feltüntetett csoportazonosító jellel áfa szempontjából adómentesek. Kockázatot jelenthet, ezért érdemes figyelemmel lenni arra a szabályra, hogy a csoport minden tagja elveszti adószámát, ha az egyik tag elveszítette.
Társasági adó
A követelések elengedése után ajándékozási illetéket kell fizetni a jövő évtől, kivéve a banki, közüzemi és a 10 ezer forint alatti követelések esetében. „A szabályt a kapcsolt vállalkozásoknak elengedett követelések miatt alkotta a törvényhozás, mert az több esetben gondot okozhatott; például csődeljárásnál” – mondja Veszprémi István, a Deloitte igazgatója.
A társasági adóban a fejlesztési tartalék az adózás előtti eredmény 50 százalékára növekszik a korábbi 25 százalékról. Felső határa továbbra is 500 millió forint marad.
A 10 százalékos kedvezményes társaságiadó-kulcs igénybevételének határa szintén megnőtt, 5 millióról 50 millió forint adóalapra, de az igénybevétel feltételei szigorúak, és más kedvezménnyel együtt nem vehető igénybe. Az így megtakarított 6 százalék eredményt a következő négy adóévben lekötött tartalékként kell kimutatni, és csak a jövőbeni fejlesztésekre, pályakezdők és megváltozott munkaképességűek alkalmazására, illetve hiteltörlesztésre lehet felhasználni.
Könnyítést jelent a vállalkozásoknak a nettó adótartozás bevezetése. A december 31-étől hatályos szabály szerint az adóalanyok adótartozását ezentúl nettó módon lehet figyelembe venni, ami gyorsabbá teszi a nullás igazolások kiadását. Így a túlfizetéseket nem kell előbb összevezetni a tartozásokkal ahhoz, hogy adókedvezményt vehessünk igénybe. Az APEH által közzétett „szégyentáblánál”, azaz a legtöbb tartozást felhalmozott adózóknál is már ezt a számítási módszert kell figyelembe venni.
|