Tragikus nővérhiány:
STOP 2008.02.21. 18:29
Széfekről és dupla menükről beszélünk, miközben a kórházi nővérhiány miatt a saját ürülékükben halnak meg az emberek, fakadt ki Csókay András idegsebész az M1-en csütörtökön adásba kerülő A la Carte című műsorban. A professzor mellett komoly csörtét vívott Demeter Ervin és Gálszécsy András egykori titokminiszterek arról, hogy a politikai elit hibáztatható-e az ország megosztottságáért.
Demján Sándor minimál-programjával kapcsolatban Gálszécsy András volt miniszter kifejtette, nem tudja elképzelni a "Demjáni" konszenzust a magyar politikai erők között, mert - mint fogalmazott - a gazdaságnál lényegesen lényegtelenebb kérdésekben sem tudnak a felek megállapodni. Gálszécsy, az Antall-kormány titokminisztere később Demeter Ervinnel, a Fidesz-kormány egykori titokminiszterével külön vitát is folytatott arról, hogy a politikai elit hibáztatható-e azért, amiért ilyen megosztott lett a társadalom. Demeter szerint, ha így gondolkodunk, önmagunkat is becsapjuk. A fideszes politikus kifejtette, nem lehet az a válasz minden gondra, hogy egyezzenek meg a Parlamentben. A kormánynak vannak felelősségei, az ellenzéknek pedig egy kontrolláló szerepe. Sőt, nem lehet az ötszáz fős politikai eliten sem elverni a port az ország minden bajáért.

Gálszécsy András
Gálszécsy azzal érvelt, hogy Magyarországon mindent ural a politika és mindent ural a politikai széttagoltság is. Mint mondta, miniszterkorában neki épp ebből lett elege, hogy politikust akartak a belőle csinálni. Lemondólevelében is az átpolitizáltság és széttagoltság veszélyeire figyelmeztetett. Cserni János, a rendőri visszaélésekben ítélkező bíra akkor sem félt elmondani a véleményét, amikor az eljárás során látta, hogy a rendőrök egymást fedezték. Cserni a műsorban is őszinte álláspontokat fogalmazott meg: szerinte nem csak a politikusokon múlik a nemzeti egység, hanem legalább annyira a civil szférán is. "Mi magunknak kell lépéseket megtenni, és nem felülről várni a megoldásokat" - figyelmeztetett Demeter.
Nem perelheti be mindenki Horváth Ágnest
"Fölülről ér minket egy borzalmas megszorítás, a kórházakban rossz az ellátás. Emiatt a beteg orvos között, sőt orvos-orvos között is feszültség van" - akadt ki az egészségügyi reformmal kapcsolatos témában Csókay András, az ismert idegsebész. Csókay elárulta, hogy a felvételre most is egy bírósági tárgyalásról érkezett. Mint mondta, az orvosok - tapasztalata szerint - rutinszerűen járnak a bíróságokra, ahol egymást érik a kártérítési perek, hisz nem perelheti be mindenki Horváth Ágnest. Csókay az egészségügyet belülről úgy látja, mint egy társasházat, amelyet befektető segítségével elkezdenek renoválni. Ám a kivitelező nem húzza fel a védőhálókat és a biztonsági előírásokat sorra megszegi, a lakókat pedig agyonüti az építés során lepotyogó tégla. Normális helyzetben ilyenkor elküldik a beruházót, de az idegsebész szerint mindeközben a saját miniszter asszonya mintha háttal ülne a moziban. "Széfekről és dupla menüről folyik a beszélgetés, akkor, amikor emberek a nővérhiány miatt saját ürülékükben halnak meg kórházakban."

Szombathy Pál műsorvezető
Csókay szerint a népszavazás nem a vizitdíjról, vagy a kórházi napidíjról szól, hanem az egész egészségügyi reform folyamatról. Demeter Ervin szerint is ugyan konkrét kérdésekről szavazunk majd, de a dolog mögött van filozófia is. A kérdés, hogy fenntartjuk-e a szolidáris rendszert, vagy egy civilizációs visszalépéssel üzleti alapra helyezzük az emberek egészségét. A politikus kifejtette: abban elfogadható az üzleti szempont, hogy valaki egyágyas, színes tévés szobában feküdjön, vagy egy tízágyas kórteremben, de a műtőben már mindenkit ugyanabban az ellátásban kell részesíteni, a pénzétől függetlenül.
|