Az egészségügyről : Sorra privatizálják egészségügyi intézményeiket a fideszes önkormányzatok |
Sorra privatizálják egészségügyi intézményeiket a fideszes önkormányzatok
2008.03.15. 19:57
Jól behatárolható üzleti kör a folyamat nyertese
Miközben a Fidesz országos politikusai minden fronton az egészségügy magánosítása ellen küzdenek, a legnagyobb ellenzéki párt helyi szervezetei egymás után adják magánkézbe a helyi kórházak és szakrendelők üzemeltetését. Informátoraink szerint a jogokat elnyerő egyes cégek vezetői több megyében is összejátszanak fideszes vezetőkkel, esetenként még a közbeszerzési törvényre épített pályázati kiírást is utólag felrúgva.
A Jász-Nagykun Szolnok megyei Mezőtúr Városi Kórházának csődközeli helyzetét egy önkormányzati biztos kinevezésével vészelték át. Kató Gábor sikeresen lefaragta a hiányt, azonban távozásával visszatértek a nem hatékony üzemeltetés miatti régi nehézségek. Az önkormányzat szocialista vezetése a helyi kórház élére 2006. május elsejével Trombitás Zoltánt nevezte ki, aki korábban a pécsi Fideszhez állt közel, többek között a párt polgármester-jelöltje is volt 1998-ban. Az önkormányzat az időközben újból százmillió forint közelire duzzadt hiányt látva úgy döntött, hogy a kórház csak magántőke bevonásával menthető meg.
Az ügyet közelről ismerő informátorunk szerint Trombitás az intézmény gondjainak a megoldására javasolta a MediSyst Egészségügyi Kft. bevonását, majd többször tárgyalt is az egészségügyi menedzsmentben járatos céggel. Végül a kórház üzemeltetésére kiírt pályázaton - egyedüli indulóként - a MediSyst győzött. Mindez egyből azután történt, hogy a 2006-os önkormányzati választáson a mezőtúri képviselőtestületben a Fidesz került fölénybe kilenc képviselőjével a szocialisták öt helyi politikusával szemben - a polgármester továbbra is egy MSZP-s politikus, Draskovics Dénes maradt.
Bár az üzemeltetés kiszervezéséről szóló szavazáskor egyhangú döntés született, informátorunk szerint az MSZP-s politikusok elsősorban a kórház százmilliós hiányát látva döntöttek a MediSyst támogatása mellett - és mert nem volt más pályázó.
Nem mindegy, ki veszi meg (Fotó: Hírszerző)
|
További érdekesség az ügyben, hogy a mezőtúri kórház néhány hete kinevezett orvos-igazgatója az a dr. Csellár Zsuzsa lett, aki jelenleg az önkormányzat egészségügyi bizottságának fideszes elnöke.
Sebész-vállalkozó-kórházigazgató
A MediSyst Kft. neve már korábban is szerepelt a hírekben. A cég a HospInvest Diagnosztika Egészségügyi Szolgáltató Kft.-ből - Magyarország vezető kórházműködtető vállalatából - 2006-ban a tulajdonosok közötti konfliktus miatt kivált. Azóta - a még 2004-ben megszerzett körmendi kórházat megtartva - újabb érdekeltségei lettek: a mezőtúri korház mellett a tapolcai intézmény üzemeltetési jogát is megszerezte.
A körmendi kórház ügyvezetője időközben az a dr. Németh Attila sebész lett, aki a száznyolcmillió forint jegyzett tőkéjű MediSyst Kft. ügyvezetője is egyben. Némethet szoros szálak fűzik a Fideszhez, a párt egyik alapítója, korábban pedig a Vas megyei közgyűlés egészségügyi és szociális bizottságának fideszes elnöke volt.
Európai színvonal - fideszes hátszél
A tapolcai kórház hosszú éveken át csak vitte a pénzt. Az állami finanszírozásból itt sem futotta a költségekre, a környékbeli települések pedig nem támogatták a kórházat. Az önkormányzat megelégelve a helyzetet - a tulajdonosi jogokat megtartva - kiszervezte az üzemeltetést úgy, hogy az intézmény önkormányzattal szemben fennálló mintegy kétszázmilliós tartozását is elengedte.
Tapolca 1998 óta hivatalban lévő polgármesterének, a Veszprém megyei közgyűlés Gazdasági és Területrendezési Bizottságának fideszes elnökének, Ács Jánosnak az előterjesztésére a fideszes többségű önkormányzat az üzemeltetési jogokat ebben az esetben is a MediSyst-nek adta.
A kft. 2007 januárjától az elkövetkező négy évre csaknem egymilliárd forintos fejlesztést vállalt. Az ígéreteknek megfelelően pontosan három héttel ezelőtt avatták a kórház új, európai színvonalú, háromszázmillió forintból elkészült részlegét Ács és a MediSyst vezetőinek a jelenlétében.
Az összekötő: Pesti Imre
A Pest megyei Aszód szakrendelőjének üzemeltetését az úgyszintén fideszes többségű képviselő-testület szervezte ki a Medcenter Egészségügyi és Szolgáltató Kft-nek - ez a cég szorosan együttműködik egy másik egészségügyi menedzsmenttel foglalkozó vállalkozással, a Medical Invest Hungary Egészségügyi Szolgáltató és Tanácsadó Kft.-vel. Az intézmény üzemeltetésére kiírt pályázaton a HospInvest is indult, azonban csak a második lett.
A közbeszerzési törvény alapján kiírt pályázat értelmében amennyiben az önkormányzat valami miatt mégsem tudta volna a győztes vállalkozással aláírni a szerződést, akkor a pályázók közül a második céggel kellett volna megkezdenie a tárgyalást. Az ügyet közelről ismerő informátorunk szerint azonban erre semmilyen körülmények között nem kerülhetett volna sor, ugyanis az eredményhirdetés után a fideszes többség a pályázati feltételeket módosítva kimondta: a HospInvest ki van zárva.
A Hírszerző információi szerint az erre vonatkozó utasítás a Fidesz vezetőitől érkezett Aszódra, a párt egészségpolitikusa, Pesti Imre közvetítésével.
Lapunk informátora szerint az aszódi pályázaton győztes Medcenter és a hozzá közel álló Medical Invest vezetői - akik a szakmai körökben ismeretlenek - úgynevezett strómanok, azaz mások érdekeit képviselve járhatnak el.
A Medical Investnek egyéb fideszes önkormányzati szövetségese is van. Az 1990 óta Fidesz tag és közben a pártban több tisztséget is betöltő, 2006 óta a Nógrád megyei közgyűlés elnökeként tevékenykedő Becsó Zsolt a megyei kórház önkormányzati biztosának kinevezésekor a Medical Investhez közel álló szakértőt javasolta. (Ezért az intézményért szintén a Hospinvest lobbizott a győztesen kívül.)
Nincs megállás?
Úgy tudjuk: a Medcenter érdekelt a nagyatádi egészségügyi intézmény üzemeltetésének az elnyerésében; a debreceni Kenézy Kórházzal és a Debreceni Egyetem Orvostudományi Centrumával közösen pályázott az egri kórház üzemeltetői feladatainak az ellátására. A heves megyei közgyűlés egyébként ebben az ügyben ma fog dönteni, a pályázaton a HospInvest is elindult - a közgyűlésben a szocialisták eggyel többen vannak a fideszes képviselőknél.
A Medcenter már működteti a BAZ megyei (miskolci) kórház onkológiáját és információink szerint átvehetik a nyíregyházi kórház hasonló osztályát is.
A kft. Kazincbarcikán is érdekelt, ahol a miskolci kórházzal közösen versengenek a HospInvesttel és a harmadik pályázóval, a Debreceni Egyetemmel - néhány héten belül itt is eredményt hirdethetnek.
|